facebook

Ubezpieczenie na wypadek wichury - co warto wiedzieć?

wichura ubezpieczenie

Aktualna pogoda i pora roku mogą skłaniać nas do tego, by myśleć czy ubezpieczenie domu lub mieszkania nie byłoby potrzebne. Silne wiatry, huragany i nawałnice pozbawiają ludzi dachów nad głowami, niszczą miejsca zamieszkania często z całym życiowym dorobkiem. 

Często wydaje nam się, że ubezpieczenie na wypadek wichury czy innych szkód wywołanych żywiołem są zbędnym wydatkiem. Jednak gdy porównamy koszty związane z zakupem ubezpieczenia z kosztami pokrycia możliwych szkód wywołanych wichurą lub innym żywiołem, dochodzimy do wniosków, że warto wykupić ubezpieczenie.

Ubezpieczenie na wypadek wichury - jak je wykupić?

Ubezpieczenia od szkód spowodowanych wichurami i innymi zjawiskami pogodowymi nie są sprzedawane jako osobne produkty. Ten rodzaj polisy wchodzi najczęściej w zakres ubezpieczenie szkody wywołane przez wiatrubezpieczenia mieszkania. Podczas wykupowania polisy mieszkaniowej należy jednak zwrócić uwagę na to czy faktycznie wypadek wichury i innych zjawisk atmosferycznych wchodzi w jej zakres.

Na co zwrócić uwagę?

O ile towarzystwa ubezpieczeniowe w podobny sposób definiują huragan czy wichurę (jako silny wiatr o określonej prędkości, który może wywołać masowe szkody), to różnie podchodzą do kwestii prędkości, jaką musi osiągnąć ten wiatr, gdy wyrządził szkody. Przedział prędkości wiatru uwzględniany w ubezpieczeniach to zwykle  13,9 m/s - 25 m/s.

Ważne jest, by przy zakupie ubezpieczenia zwrócić uwagę na tę wartość, ponieważ dam fakt, iż silny wiatr spowodował szkody, nie oznacza, że możemy liczyć na ubezpieczenie. Aby starać się o odszkodowanie za szkody spowodowane wichurą potrzebne nam będzie zaświadczenie wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na podstawie którego będzie można udowodnić, że wiatr osiągnął wskazaną w warunkach umowy prędkość. W przypadkach, gdy uzyskanie takiego zaświadczenia nie jest możliwe, badany jest dokładnie rozmiar wyrządzonych szkód.

Jeśli potrzebne jest Ci ubezpieczenie majątkowe (np. domu lub mieszkania), skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym, który fachowo doradzi Ci wybór polisy najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb.Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu