facebook

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przez drzewo

odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przez drzewo

Zastanawiasz się czy przysługuje Ci odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przez drzewo? Czy zawsze nam przysługuje? W dzisiejszym artykule przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
 

Czy odszkodowanie za uszkodzenie samochodu przez drzewo przysługuje nam w każdym przypadku?

Jeśli samochód zostanie uszkodzony z powodu drzewa, które go przygniotło, nie w każdym przypadku będzie możliwe uzyskanie odpowiedniego odszkodowania. Starając się o właściwe odszkodowanie należy zadbać o szczegółowe dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności i procedur, aby ubezpieczyciel znalazł jak najmniej powodów do odrzucenia danego wniosku. Warto w tym celu również zabezpieczyć swój samochód przed dalszymi ewentualnymi szkodami, na jakie może być on narażony.

Dochodzenie odszkodowania za uszkodzenie pojazdu
Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu w wyniku przygniecenia przed drzewo, pojedynczą gałąź, dachówkę, a także zalania z powodu popsutej studzienki kanalizacyjnej można otrzymać między innymi od wszelkiego rodzaju zarządców zieleni miejskiej, budynków oraz dróg miejskich. Jeśli zaś nie można uzyskać go polubownie, można wówczas rozważyć dochodzenie własnych praw na drodze sądowej. Należy jednak liczyć się z tym, że proces może być bardzo długi. odszkodowanie za uszkodzenie samochodu

Udowodnienie winy osób trzecich
Podstawową zasadą, która określa, w jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie, jest możliwość udowodnienia winy osoby, która zarządza poszczególnym terenem. Aby więc móc otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie samochodu w miejscu publicznym, trzeba wykazać, że jego zarządca zaniedbał poprawnego wykonania swoich obowiązków. W przypadku uszkodzenia z powodu gałęzi może być to fakt, że powinna być ona wycięta. 

Trzy podstawowe przypadki uszkodzeń 
Wśród trzech najbardziej typowych sytuacji tego rodzaju można wyróżnić przede wszystkim uszkodzenie samochodu w trakcie: jazdy, postoju w miejscach objętych warunkami OWU (np. parkingi strzeżone) i postoju w miejscach nimi nieobjętych, jak na przykład plac przed danym budynkiem. W każdym przypadku winę ponosi właściciel nieruchomości, jednak w sytuacji, gdy, popełnione przez niego, ewentualne błędy nie zostaną jasno wykazane, odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może w ogóle nie przysługiwać.

Ubezpieczenie samochodowe a warunki umowy

Dobrze również pamiętać o ubezpieczeniu samego pojazdu. W tym celu trzeba więc dokładnie sprawdzić, czy zawarta umowa uwzględnia wytyczne, dotyczące zdarzeń wynikłych na skutek uciążliwych warunków atmosferycznych. Jeżeli więc drzewo uszkodziło samochód z powodu burzy, uzyskanie pieniędzy z tego tytułu powinno być znacznie łatwiejsze niż dochodzenie odszkodowania u przedstawicieli zarządów danych miejsc użyteczności publicznej.Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu