facebook

OC w życiu prywatnym - na czym polega i czy warto je wykupić?

oc w życiu prywatnym rodzina dzieci

Wypadki zdarzają się codziennie, nie tylko na drodze. Jednak kto myśli o tym, co się stanie, kiedy dziecko wybije szybę w oknie podczas zabawy piłką, zalejemy mieszkanie piętro niżej lub gdy doniczka spadnie z okna na samochód sąsiada? Pomimo tego, że nie myślimy o tym na co dzień, takie przypadki zdarzają się bardzo często, przysparzając wielu zbędnych problemów. Czy można tego uniknąć? Owszem. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pozwoli nam oszczędzić sobie nerwów w przypadku tego typu wypadków.

Polisa OC (czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) kojarzy się większości z nas z ubezpieczeniem pojazdów. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy kierowca ma prawny obowiązek je wykupić. Wciąż niewiele osób jest świadomych tego, że istnieje również możliwość wykupienia polisy OC w życiu prywatnym.  Będzie więc ono przydatne, kiedy staniemy się sprawcą wydarzenia, w którym ucierpiała inna osoba lub jej mienie.

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

Polisa OC w życiu prywatnym obejmuje dwa rodzaje szkód spowodowanych nieumyślnie:

  • szkody na osobie - czyli takie, które spowodowały uszczerbek na zdrowiu osoby pokrzywdzonej
  • szkody rzeczowe - czyli zniszczenie mienia; własności osoby poszkodowanej

W zależności od towarzystwa ubezpieczonego zakres polisy może się różnić. Aby dopasować polisę do swoich potrzeb warto skorzystać z fachowej porady agenta ubezpieczeniowego.

OC w życiu prywatnym - komu może się przydać?

  • oc w życiu prywatnym wybiete oknoOsobom posiadającym dzieci - obawiasz się, że Twoja pociecha może narozrabiać podczas zabawy? Wykupienie OC w życiu prywatnym oszczędzi Ci nieprzyjemności związanych z koniecznością pokrycia kosztów za wyrządzoną szkodę.
  • Właścicielom zwierząt - zdarza się, że Twój pupil z radości skacze na innych i obawiasz się, że może kiedyś komuś zniszczyć ubranie? A może boisz się, że może kogoś niespodziewanie ugryźć? OC pokryje koszty szkód wyrządzonych przez zwierzę.
  • Sportowcom (amatorom) - rekreacyjnie uprawiasz jogging? A może wycieczki rowerowe to Twój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu? OC w życiu prywatnym pokryje koszty szkód wyrządzonych np. gdy wpadniesz na innego rowerzystę i uszkodzisz mu sprzęt.
  • Posiadaczom domów i mieszkań - jeśli obawiasz się, że możesz zalać swojego sąsiada lub doniczka może spaść z Twojego okna na czyjś samochód, wykupienie OC w życiu prywatnym pozwoli Ci uniknąć problemów.

Co nie podlega pod zakres polisy OC w życiu prywatnym?

Są pewne ograniczenia, które wyznaczają przypadki, w których polisa nie zagwarantuje nam odszkodowania w razie wypadku. Jest to na przykład sytuacja, w której wypadek zostanie spowodowany celowo lub pod wpływem alkoholu. Ograniczenia te różnią się w zależności od towarzystwa i wysokości składki, dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz skonsultować się z agentem, który będzie w stanie rozwiać wszystkie wątpliwości związane z warunkami polisy.Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu