facebook

Zalane mieszkanie - co zrobić w takiej sytuacji?

zalane mieszkanie

Zalane mieszkanie to problem, z którym możemy się zetknąć nie tylko po długiej nieobecności w domu, np. po powrocie z wakacji. Czasami zdarza się, że rano wyjdziemy do pracy, a wracając wieczorem zastajemy nasze mieszkanie zalane. Jakie kroki należy podjąć w takiej sytuacji, aby uzyskać odszkodowanie?

Nikt z nas nie chciałby, aby jego mieszkanie zostało zalane. Takie zdarzenia są zawsz bardzo stresujące i kosztują nas wiele nerwów, dlatego warto wiedzieć, co robić w tej sytuacji. 

Co robić, gdy ktoś zaleje nam mieszkanie?

  1. Zidentyfikuj przyczynę zalania - Bardzo ważne jest, aby odkryć przyczynę zalania i usunąć ją, by nie wyrządziło większej szkody. Czasami awaria, która spowodowała zalanie może nie być widoczna na pierwszy rzut oka (jak na przykład pęknięty wąż pralki) i wtedy trzeba skorzystać z pomocy fachowca. zalane mieszkanie
  2. Ustal, kto jest winny zalaniu - Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, ten kto wyrządził szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. To, że wszystko wskazuje, że nasze zalane mieszkanie jest winą sąsiada, wcale nie musi tego oznaczać. Często wina leży po stronie spółdzielni lub właściciela budynku, który np. nie wykonywał prac konserwacyjnych i napraw. Ustalenie winowajcy jest istotne, by uzyskać odszkodowanie. Jeśli nie uda się ustalić sprawcy zalania, poszkodowany będzie zmuszony pokryć koszty naprawy szkód z własnych środków lub, o ile ją posiada, ze swojej polisy.
  3. Poinformuj sprawcę o zalaniu oraz udokumentuj szkody - Gdy usuniemy już przyczynę zalania, wato udokumentować szkody i zniszczenia, które wyniknęły z tego zdarzenia. Zacieki na ścianach lub suficie, zniszczona podłoga lub sprzęty - dobrze, jeśli je sfotografujesz. Jeśli sprawca poczuwa się do wyrządzenia szkody, spiszcie oświadczenie z opisem przyczyny i skutków zalania.
  4. Oszacuj wartość zniszczeń - Jeśli osoba odpowiedzialna za zalanie wypiera się winy lub podważa stopień szkód, warto wezwać rzeczoznawcę, który wyceni te straty. Prawidłowa wycena jest bardzo ważna podczas ubiegania się o odszkodowanie. 
  5. Zgłoszenie sprawy do towarzystwa ubezpieczeniowego - Jeśli sąsiad poczuwa się do odpowiedzialności za zalane mieszkanie oraz posiada odpowiednią polisę ubezpieczeniową (OC w życiu prywatnym obejmujące takie zdarzenia) powinniśmy uzyskać od niego numer polisy oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli jej nie posiada, mamy prawo ubiegać się pokrycia kosztów likwidacji szkód bezpośrednio od sprawcy. Poszkodowany, jeśli nie uzyska zadośćuczynienia, ma prawo skierować sprawę na drogę sądową.
    Natomiast gdy zalane mieszkanie było wynikiem zaniedbania poszkodowanego lub nie udało się ustalić sprawcy, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie ze swojej polisy (o ile takową posiada).Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu