facebook

Współwłaściciel pojazdu a zniżki OC - czy to się opłaca?

współwłaściciel pojazdu

Ubezpieczenie samochodu to często temat spędzający nam sen z powiek. Różnorodność ofert różnych firm ubezpieczeniowych, a przede wszystkim różnice w ich cenach powodują, że towarzyszy nam dylemat którą z nich wybrać. Dodatkowo bliska nam osoba jako współwłaściciel pojazdu to bardzo często wybierana opcja uzyskania zniżek OC. Którą z jej możliwości najlepiej wybrać?

Współwłaściciel pojazdu – wybór współmałżonka

Istnieje kilka możliwości wyboru współwłaściciela naszego samochodu. Najczęściej jest to nasz współmałżonek, partner lub członek rodziny, z którym korzystamy z auta.
Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość wykupienia polisy korzystnej dla małżeństw. Dzięki niej można korzystać ze zniżki współmałżonka, nawet w sytuacji gdy pojazd zarejestrowany jest tylko n jedną osobę. Wadą tego rozwiązania jest jednak utrata części swoich zniżek u obu osób w sytuacji, gdy jedno spowoduje wypadek.
Wiele firm zaczęło oferować możliwość wybrania dodatkowej opcji, która zabezpiecza nas przed stratą zniżek nawet tej spowodowanej przez współwłaściciela. Wiąże się ona jednak z dodatkowymi kosztami przy zakupie ubezpieczenia.kierowca a zniżki oc

Młody kierowca jako współwłaściciel pojazdu

Wielu młodych kierowców zmaga się z dylematem dotyczącym wykupienia własnej polisy. U większości ubezpieczycieli każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza 10% zniżki na zakup OC. Niestety, mimo to ceny dla niedoświadczonych kierowców często są zbyt wysokie i przekraczają ich możliwości budżetowe. Wiele osób decyduje się wtedy na połączenie swojego ubezpieczenia ze zniżkami osoby z dłuższym doświadczeniem w prowadzeniu samochodu. Jej zniżki pozwalają wtedy znacznie obniżyć wysokie koszty wykupienia polisy. Ta opcja umożliwia także na zdobycie własnych zniżek w przyszłości, ponieważ taka współwłasność zaliczana jest do historii ubezpieczeniowej obu stron.
Taka sytuacja ma jednak kilka wad, zwłaszcza dla starszego kierowcy. Podobnie jak w opcji wspólnego ubezpieczenia dla małżeństw, w chwili spowodowania jakiejkolwiek szkody, starszy współwłaściciel utraci część swoich zniżek.
Istotnym jest także by pamiętać o zgłoszeniu młodego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. Przeciwnie, gdy po spowodowanym przez niego wypadku, ubezpieczyciel dowie się o tym, że także ktoś inny niż właściciel często korzystał z samochodu, może podważyć ważność polisy i obniżyć wypłacane odszkodowanie nawet o 20%.

 Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu