facebook

Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy - czy musi być drogie?

ubezpieczenie samochodu kierowca

Młody kierowca to często osoba, która nie ma obycia z prowadzeniem samochodu czy różnymi sytuacjami na drodze. Z tego względu ryzyko spowodowania przez nich kolizji jest częstsze niż u doświadczonego kierowcy. To z kolei powoduje, że ryzyko ich ubezpieczenia jest wysokie, dlatego wysokie są również ceny polis dla młodych kierowców. Czy można zrobić coś, aby ubezpieczenie samochodu świeżo upieczonego kierowcy nie było takie drogie?

Co zrobić, by ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy było tańsze?

Koszty związane z posiadaniem samochodu są często bardzo wysokie. Kiedy doda się do tego koszty ubezpieczenia, może to być dla młodego człowieka kwota nie do przeskoczenia. Z ubezpieczenie samochodu drogapowodu braku doświadczenia, młodzi kierowcy najczęściej nie otrzymują żadnych zniżek przy zakupie polisy OC. Dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu jest ustanowienie współwłasności pojazdu. Co to oznacza? Otóż formalnie współwłasność polega na tym, że współwłaściciel (lub współwłaściciele) jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Współwłaściciele nie muszą jednakowo często użytkować auta czy mieć równy wkład w koszty związane z jego utrzymaniem. Kwestie podziału kosztów między współwłaścicielami są ich osobistą sprawą. 

Często ma miejsce sytuacja, gdy rodzice kupują swojemu dziecku pierwszy samochód. W takich sytuacjach równie często są oni współwłaścicielami pojazdu, co powoduje, że ubezpieczenie samochodu nie kosztuje tyle, ile musiałby za to zapłacić młody człowiek będąc jedynym właścicielem. Oczywiście koszty ubezpieczenia przy współwłasności z niedoświadczonym kierowcą są wyższe niż byłyby w przypadku jednego, doświadczonego kierowcy. Jednak jest to szansa dla młodego kierowcy, by obniżyć koszty związane z polisą, dzięki zniżkom doświadczonego współwłaściciela. 

Ryzyko - ubezpieczenie samochodu przy współwłasności

Oczywiście rozwiązanie to nie jest idealne, niesie bowiem za sobą pewne ryzyko. Jeśli młody kierowca spowoduje kolizję, współwłaściciel również na tym ucierpi, ponieważ straci część swoich zniżek. Oznacza to, że w kolejnym roku koszty ubezpieczenia pojazdu będą wyższe nie tylko dla osoby, która była sprawcą kolizji, a dla wszystkich wpisanych w dowodzie rejestracyjnym. 

Czy warto podjąć takie ryzyko? To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim warto skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który rzeczowo doradzi nam w kwestii ubezpieczenia samochodu. 

Sprawdź - ubezpieczenia komunikacyjnePolecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu