facebook

Ubezpieczenie mieszkania - przezorny zawsze ubezpieczony

ubezpieczenie mieszkania polisa

Często zastanawiamy się czy ubezpieczenie mieszkania nie jest zbędnym wydatkiem. Opieramy nasze myślenie na zasadzie "skoro jeszcze  nigdy nic się nie stało, to po co wydawać pieniądze".  Jednak często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie wypadki losowe mogą nas spotkać. Dopiero po fakcie ubolewamy nad tym, że nie przewidzieliśmy takich okoliczności. Jednak wtedy jest już za późno, a wszystkie koszty związane z naprawianiem szkód musimy pokrywać samodzielnie. 

Świadomość posiadania dachu nad głową spełnia jedną z podstawowych potrzeb człowieka - potrzebę bezpieczeństwa. Często większość życia pracujemy na to, by móc kupić sobie własne mieszkanie czy dom. Dlatego warto pomyśleć nad tym, czy oszczędzanie na ubezpieczeniu mieszkania jest opłacalne w długiej perspektywie czasu. 

Co może obejmować ubezpieczenie mieszkania?

Zakres polisy może być dostosowany do naszych potrzeb, dlatego bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia przemyśleć jakie wydarzenia losowe są dla nas najbardziej prawdopodobne. Jeśli mieszkamy na ostatnich piętrach w kilkunasto piętrowym wieżowcu, wybicie okna piłką czy gałęzią złamanego drzewa wydaje się być praktycznie niemożliwe, za to zupełnie inaczej wygląda ta kwestia, kiedy mieszkamy na parterze lub pierwszym piętrze. 

Przykładowe zdarzenia, które może zawierać ubezpieczenie mieszkania, to: 

 • zniszczenie w wyniku pożaruubezpieczenie mieszkania
 • zniszczenie w wyniku powodzi 
 • zalanie sąsiadów w wyniku np. pęknięcia rury w naszym mieszkaniu 
 • zapadanie się ziemi
 • wybicie okien 
 • włamanie 
 • dewastacja 
 • rabunek 

Przy okazji wspomnianych wyżej sytuacji tj. włamania, rabunku i dewastacji, należy zaznaczyć, że istnieje możliwość ubezpieczenia konkretnych ruchomości w mieszkaniu. Może to być na przykład:

 • sprzęt rtv i agd
 • dzieła sztuki 
 • biżuteria 
 • inne wartościowe przedmioty

Ubezpieczenie mieszkania - na jaką kwotę je wykupić?

Przy ustalaniu wysokości kwoty, na jaką chcemy się ubezpieczyć najlepiej skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego. Wycenienie naprawy ewentualnych szkód czy ustalenie wartości całego mieszkania lub sprzętów, które się w nim znajdują ułatwi określenie kwoty, na jaką warto się ubezpieczyć. Kwota ta może zależeć między innymi od metrażu mieszkania, ilości sprzętów, lokalizacji, itp. Sprawdź - ubezpieczenia majątkowe

Czego nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania? 

Decydując się na zakup polisy, bardzo ważne jest, aby zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia) i dokładnie przeanalizować wszelkie ograniczenia i wyłączenia. Sytuacje, których nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania to między innymi zdarzenia, które zostały spowodowane przez nasze niedbalstwo (np. zostawienie otwartych drzwi w mieszkaniu) lub celowe spowodowanie jakiejś szkody. Aby dokładnie wiedzieć, jakie zdarzenia obejmuje wybrana przez Ciebie polisa, skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym, który będzie w stanie udzielić Ci fachowej porady na ten temat. 

 Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu