facebook

Ubezpieczenie AC - czy można je "wrzucić" w koszty firmy?

ubezpieczenie ac a działalność gospodarcza

Zastanawiasz się, jak wygląda kwestia ubezpieczenie AC w przypadku właścicieli firm? Czy AC można wliczyć w koszty uzyskania przychodu? Na czym polegają procedury wyliczania i o czym należy pamiętać? Odpowiedź w dzisiejszym artykule!

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC, czyli auto-casco, to rodzaj polisy, która chroni kierowcę pojazdu (auta osobowego, ciężarowego, motocyklu) przed zdarzeniem losowym, skutkującym uszkodzeniem mechanicznym, zniszczeniem czy jego całkowitą utratą (np. w przypadku kradzieży). Ten rodzaj ubezpieczenia, w przeciwieństwie do OC (czyli odpowiedzialności cywilnej), jest dobrowolny – właściciel auta może się na niego zdecydować, ale prawo nie nakłada na niego takiego obowiązku. Jeśli ubezpieczenie AC zostanie wykupione, wówczas, w razie stłuczki, wypadku czy kradzieży, można liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela. Jego wysokość zależna jest od rodzaju i zakresu wykupionej polisy. Oczywiście zawsze należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy, którą podpisujemy.

Czy ubezpieczenie AC samochodu można "wrzucić" w koszty firmy?ubezpieczenie ac pojazdu


Wpisanie ubezpieczenia auto-casco do kosztów firmowych możliwe jest oczywiście w sytuacji, gdy pojazd, którego dotyczy ubezpieczenie, został przez przedsiębiorcę zarejestrowany na firmę. Wówczas można zaksięgować koszt takiego wydatku, jednak jest tu pewien istotny warunek, dotyczący – co ważne – tylko samochodów osobowych. Chodzi bowiem o wartość tego typu auta. Jeśli jest ona niższa niż 20000 euro (przeliczane na złotówki, zgodnie z kursem NBP, ważnym w dniu, w którym podpisana została umowa z firmą ubezpieczeniową) wówczas do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy 100% kwoty ubezpieczenia. Jeśli jednak wartość pojazdu jest wyższa niż wspomniane 20000 euro (również przeliczone na złotówki, zgodnie z kursem NBP), wtedy należy dokonać wyliczenia odpowiednich proporcji. Wzór na to jest dość prosty: 

  • Najpierw równowartość 20000 euro przeliczamy na PLN, zgodnie z kursem ogłoszonym przez NBP w dniu podpisania umowy z ubezpieczycielem
  • Uzyskaną w ten sposób kwotę dzielimy przez wartość pojazdu
  • Otrzymany wynik mnożymy przez wartość naszego ubezpieczenia AC

Na podstawie powyższych wyliczeń uzyskujemy kwotę, którą możemy wpisać do kosztów firmowych.

Należy oczywiście pamiętać, że limit 20000 euro dotyczy tylko i wyłącznie samochodów osobowych. Wszelkie auta ciężarowe nie podlegają już pod ten warunek. Wartość ich ubezpieczenia dobrowolnego AC można w całości wpisać do kosztów uzyskania przychodu i nie ma tu mowy o jakichkolwiek limitach.Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu