facebook

Szkoda z OC sprawcy - jak ją zgłosić?

szkoda z oc sprawcy

Każda stłuczka czy wypadek na drodze wiąże się z ogromnym stresem dla uczestników zdarzenia, zwłaszcza gdy samochody zostały uszkodzone. Aby nieco zmniejszyć te przeżycia, warto zapoznać się z zasadami postępowania w takich sytuacjach.

  • Jeżeli nie ma rannych osób, wystarczy spisać wspólne oświadczenie ze wskazaniem sprawcy zdarzenia. Jest to warunek, który musi zostać spełniony, by została zgłoszona szkoda z OC sprawcy. Wzór takiego oświadczenia trzeba wydrukować z internetu i najlepiej wozić go w samochodzie. Jednak nie każdy tak robi, dlatego najczęściej spisujemy niezbędne informacje na dostępnej kartce papieru (najlepiej większej, aby wszystko było czytelne).
  • Wśród wymaganych informacji o szkodzie muszą znaleźć się szczegółowe dane osobowe uczestników kolizji oraz dane z polisy sprawcy - koniecznie nazwa firmy ubezpieczeniowej oraz numer polisy OC. Jeżeli byli świadkowie zdarzenia, trzeba spisać ich nazwiska i numery telefonów. Bardzo istotny jest również dokładny pisemny opis kolizji, najlepiej dołączyć rówpomoc drogowa kolizja autocasconież szkic przedstawiający sytuację na drodze w czasie wypadku. Na koniec podpisy powinni złożyć kierujący samochodami.

  • Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Mamy do wyboru: zrobić to osobiście stawiając się w oddziale danej firmy ubezpieczeniowej, telefonicznie dzwoniąc na infolinię lub za pośrednictwem internetu. Jeżeli nie ma zbyt dużych uszkodzeń, nie musimy bardzo się spieszyć, najwygodniej będzie zgłosić szkodę online poprzez wypełnienie specjalnego formularza na stronie ubezpieczyciela sprawcy. 
  • W przypadku, gdy uszkodzenie jest tak duże, że samochód wymaga holowania, najlepszym wyjściem będzie połączenie telefoniczne z ubezpieczycielem sprawcy od razu z miejsca zdarzenia. Niektóre bowiem ubezpieczenia obejmują świadczenie usług assistance na terenie całego kraju. W takim przypadku możemy więc liczyć na to, że w przeciągu godziny przyjedzie pomoc drogowa i nasz samochód zostanie odholowany.


    Jeżeli chodzi o terminy zgłoszenia szkody z OC sprawcy, najlepiej zrobić to jak najszybciej, chociaż zgodnie z kodeksem prawa cywilnego mamy na to aż trzy lata.
    Gdy wykonamy wszystkie opisane czynności, pozostaje nam już tylko czekać na odszkodowanie lub naprawę auta. Ubezpieczyciel ma na to 30 dni począwszy od daty otrzymania zawiadomienia.Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu