facebook

OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia - czy warto je czytać?

owu ubezpieczenie samochodu

Mało kto lubi czytać długie instrukcje, regulaminy i tym podobne dokumenty, które często są pisane niezrozumiałym dla nas, fachowym językiem. Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz zaakceptować regulamin na stronie internetowej bez wcześniejszego przeczytania czy uruchomić coś bez zapoznania się z instrukcją. O ile takie przypadki rzadko ciągną za sobą nieprzyjemne konsekwencje, to podpisywanie dokumentów bez zapoznania się z ich warunkami często bywa zgubne w skutkach.

Dlaczego należy czytać OWU?

Tak jak w przypadku podpisywania każdej innej umowy, podpisywanie umowy ubezpieczeniowej przy zakupie polisy jest konieczne. Dlaczego? Ponieważ dokładne zapoznanie się OWU pozwala:

  • Sprawdzić, czy dane ubezpieczenie jest dla Ciebie odpowiednie - Przede wszystkim musimy zapoznać się z podstawowymi informacjami i warunkami obowiązującymi na mocy polisy. Zalicza się do nich na przykład granica wiekowa ubezpieczonego, termin ważności polisy, itp.
  • Poznać warunki otrzymania pomocy w ramach polisy - Informacje dotyczące przedmiotu oraz zakresu ochrony ubezpieczeniowej pozwolą Ci ustalić czy dana polisa posiada ubezpieczenie NWW, Assistance. A także czy ubezpieczenie przewiduje pokrycie kosztów leczenia, a jeśli tak, to jakiego typu leczenie obejmuje.owu warunki umowy ubezpieczeniowej
  • Poznać sumę ubezpieczenia  - W OWU znajdziesz informację na temat górnej granicy kosztów, jakie pokryje Twoja polisa. Bardzo ważne jest, aby znać te ograniczenia. Kwota odszkodowania może nie wystarczyć np. przy ubezpieczeniu turystycznym, na pokrycie zarówno kosztów leczenia za granicą jak i transportu medycznego. Świadomość tego, ile wynosi suma naszego ubezpieczenia pozwoli na uniknięcie niemiłych niespodzianek.
  • Być świadomym tego, w jakich przypadkach ubezpieczenie zadziała, a w jakich nie - To, w jakich przypadkach ubezpieczyciel zastrzega sobie wyłączenie działania polisy jest niezwykle ważne. Jednym z najpopularniejszych wyłączeń jest np. celowe spowodowanie szkody lub bycie pod wpływem alkoholu. Informacje dotyczące wyłączeń znajdziesz właśnie w OWU.
  • Wiedzieć, co robić w razie wypadku - W OWU znajdziesz także wskazówki odnośnie tego, co robić w razie wystąpienia wypadku objętego polisą. Warto zapoznać się z tymi radami, gdyż często pod wpływem stresu nie wiemy, co robić.
  • Być świadomym innych zasad dotyczących polisy - Do specyficznych zasad ubezpieczeń zalicza się na przykład okres karencji. Okres karencji to czas od zawarcia umowy ubezpieczeniowej do czasu rozpoczęcia działania polisy. Może on wynosić od kilku dni do tygodnia.

Na co warto zwrócić dodatkową uwagę w OWU?

Podczas czytania OWU warto jest również zapoznać się z poszczególnymi definicjami zawartymi w treści, ponieważ może się zdarzyć, że powszechnie znane słowo w nomenklaturze ubezpieczeniowej nie oznacza dokładnie tego samego co w języku potocznym.

Sprawdź, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe znajdziesz w naszej agencji!Polecane artykuły

Komentarze - 1

Maciek - 2017-11-21 12:38

Zapoznanie się z OWU przed podpisaniem polisy to bardzo dobra praktyka :)

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu