facebook

Kolizja drogowa z dzikim zwierzęciem - co z odszkodowaniem?

kolizja drogowa znak droga leśna

Kolizja drogowa z udziałem dzikiej zwierzyny zdarza się dosyć często. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie służby powinien wezwać kierowca i od kogo może oczekiwać odszkodowania? Odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Wypadki i kolizje drogowe z dzikimi zwierzętami to sprawa, która może być znacznie bardziej skomplikowana niż się wydaje. Wiele zależy od tego z czyjej winy doszło do wypadku - możliwości jest kilka. Drugą istotną kwestią jest rodzaj ubezpieczenia, które kierowca ma wykupione.

Co zrobić, gdy zdarzy się kolizja drogowa z dzikim zwierzęciem?

Bardzo ważne jest, aby w przypadku takiej kolizji zawiadomić odpowiednie służby. W sytuacji, gdy żaden z pasażerów nie ucierpiał nie trzeba wzywać policji, jednak jest to zalecane, gdyż odpowiednia notatka sporządzona przez funkcjonariusza może być pomocna w walce o odszkodowanie. Przy okazji policja sprawdza również trzeźwość kierowcy oraz stan techniczny pojazdu, co również może mieć istotne znaczenie w uzyskiwaniu zadośćuczynienia.
Jeśli w kolizji ucierpiało zwierzę, obowiązkiem wynikającym z przepisów Ustawy o ochronie zwierząt, jest zapewnienie mu pomocy lub wezwanie odpowiednich służb (np. policja, straż miejska, służba leśna, straż graniczna). Z uwagi na własne bezpieczeństwo nie powinno się dotykać takiego zwierzęcia, a wezwać służby.

Kolizja drogowa z dziką zwierzyną - kto jest winny?

zwierzęta znak drogowyW przypadku, gdy nastąpiła kolizja drogowa z udziałem zwierzęcia, a droga była oznaczona znakami ostrzegawczymi, wina leży po stronie kierowcy. Jeśli droga, na której doszło do kolizji, nie była odpowiednio oznakowana, wina leży po stronie zarządcy drogi. Powinien on bowiem zadbać o bezpieczeństwo i postawić stosowne znaki. W takich okolicznościach, sprawa wydaje się łatwa do rozwiązania, jednak może się skomplikować, jeśli to nadleśnictwo nie poinformowało zarządcy o konieczności postawienia znaków. Kolejnym podmiotem odpowiedzialnym za powstanie kolizji, może być koło łowieckie organizujące polowanie. W wypadku polowania istnieje duża szansa, że przestraszone i spłoszone zwierze wyskoczy pod koła samochodu. W takim wypadku organizator polowania powinien zostać obciążony.
Niestety, takie sprawy są skomplikowane i często trudno jest uzyskać odszkodowanie.

Jak zabezpieczyć się przed problemem z uzyskaniem odszkodowania?

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z uzyskaniem odszkodowania jest wykupienie ubezpieczenia AC.
Polisa Autocasco w większości przypadków obejmuje zdarzenia takie jak kolizja drogowa z dziką zwierzyną. Przy zakupie AC warto zapytać o szczegóły swojego agenta lub sprawdzić OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Jeśli nasze AC  obejmuje tego rodzaju kolizje, wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela, a odszkodowanie zostanie wypłacone bez zbędnych problemów.
Sprawdź ubezpieczenia komunikacyjne, a o szczegóły AC zapytaj swojego ubezpieczyciela.Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu